Marek "Spider" Pająk

Polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i instrumentalista. Marek Pająk znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w technical deathmetalowym zespole Esqarial. Jest także członkiem zespołów Amorphous, Panzer X i Vader. Wykłada ponadto w prywatnej szkole muzycznej o profilu rockowo-metalowym we Wrocławiu.
"Spider" jest endorserem instrumentów firmy Schecter Guitar Research oraz kolumn głośnikowych i okablowania DL David Laboga. Wcześniej był związany z firmą Ibanez.

    Zespoły:

  • Vader
  • Esqarial
  • Panzer X
  • Amorphous

Podcasty:

Marek Pająk działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90. w lokalnej, wrocławskiej formacji deathmetalowej Amorphous. Z zespołu odszedł kilka lat później na rzecz Esqarial, pochodzącej z Legnicy grupy w której poza grą na gitarze objął funkcję drugiego wokalisty. W 1997 roku nagrał wraz z zespołem pierwszy album studyjny zatytułowany Amorphous. Nawiązująca nazwą do początków działalności Pająka płyta trafiła do sprzedaży rok później nakładem oficyny Pagan Records. Kolejny album grupy został nagrany na przełomie 2000 i 2001 roku. Wcześniej muzyk został także jedynym wokalistą zespołu. Drugi materiał Esqarial pt. Discoveries został wydany w 2001 roku przez należącą do Mariusza Kmiołka firmę Empire Records.

Rok później ukazał się trzeci album grupy zatytułowany Inheritance. W 2004 roku z Pająkiem w składzie działalność wznowił Amorphous, tego samego roku do sprzedaży trafił także czwarty album Esqarial pt. Klassika. Płyta powstała z udziałem wokalisty Grzegorza Kupczyka, znanego przede wszystkim z występów w zespole Turbo. Kupczyk odbył z Esqarial również szereg koncertów promujących wydawnictwo. W 2005 roku lider zespołu Vader - Piotr „Peter” Wiwczarek zaprosił muzyka do sideprojectu Panzer X. Pająk nagrał wraz z zespołem wydany na początku 2006 roku przez Metal Mind Productions minialbum zatytułowany Steel Fist.

W 2008 roku został wydany piąty album Esqarial z udziałem Pająka, zatytułowany Burned Ground Strategy, tego samego roku ukazał się także debiut płytowy Amorphous - Return From The Dead. Obie płyty wydała wytwórnia muzyczna Propaganda Promotion. W międzyczasie muzyk zagrał gościnnie na albumie grupy Vader pt. Necropolis (2009). Pająk zarejestrował partie solowe w czterech utworach, w tym w interpretacji „Fight Fire with Fire” z repertuaru zespołu Metallica. W 2010 roku Pająk odbył z zespołem Vader szereg koncertów, zastąpił on dotychczasowego gitarzystę sesyjnego Wacława Kiełtykę - lidera Decapitated. Rok później nagrał wraz z zespołem pierwszy album pt. Welcome to the Morbid Reich (2011), za który otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal. Na płytę trafiły cztery autorskie kompozycje muzyka w których zarejestrował, poza śladami gitary elektrycznej, linie basu. W 2012 roku Pająk gościł na instruktażowym materiale DVD perkusisty Łukasza „Lucassa” Krzesiewicza - Xtreme Drumming TechniX. W międzyczasie do sprzedaży trafił drugi album studyjny zespołu Amorphous - A Perfect Evil. W 2014 roku muzyk zajął 3. miejsce w konkursie Guitar Awards 2013 w kategorii Najlepszy gitarzysta heavy.

Specyfikacja techniczna Jackson Warrior 7 (The Poseidon):

Konstrukcja: Neck Through

Menzura: 26.5 cala

Korpus: Mahoń

Płyta wierzchnia: Klon wzorzysty

Gryf: Klon (Quartersawn Maple)

Podstrunnica: Heban

Progi: Jumbo (stal nierdzewna)

Klucze: Planet Waves

Mostek: Evertune 7

Przetworniki: Seymour Duncan Alternative 8 (7 strunowe)

Struny: Ernie Ball (10-64)