fot. Ilona Matuszewska

Jacek Hiro

Jacek Hiro – polski muzyk, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Naukę gry na gitarze rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Pobierał lekcje u Grzegorza Bryły z zespołu Death Sea, a następnie u Jacka Królika znanego m.in. z występów w zespole Brathanki. Od 1994 roku członek formacji Sceptic, której był współzałożycielem.

    Zespoły:

  • Sceptic
  • Kat & R. Kostrzewski
  • Thea
  • VooDoo Gods

Jacek Hiro – polski muzyk, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Naukę gry na gitarze rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Pobierał lekcje u Grzegorza Bryły z zespołu Death Sea, a następnie u Jacka Królika znanego m.in. z występów w zespole Brathanki. Od 1994 roku członek formacji Sceptic, której był współzałożycielem. W 2000 roku na zaproszenie Maurycego Stefanowicza objął stanowisko drugiego gitarzysty w zespole Dies Irae.

W 2002 roku Jacek Hiro podjął współpracę z zespołem Vader. Muzyk zagrał gościnnie solo gitarowe w utworze „Angel of Death” z repertuaru Thin Lizzy. Kompozycja ukazała się w 2003 roku na minialbumie Vader zatytułowanym Blood. W 2003 roku wystąpił na debiutanckim albumie Virgin Snatch zatytułowanym S.U.C.K.. Rok później dołączył do grupy jako oficjalny członek. Wraz z zespołem występował do 2013 roku. W latach 2007-2013 był członkiem formacji Never, wraz z którą nagrał wydany w 2009 roku album pt. Back to the Front. Tego samego roku zagrał gościnnie na albumie Homo Divisus zespołu Deathbringer. W 2013 roku muzyk opuścił skład Virgin Snatch. Tego samego roku jako muzyk koncertowy dołączył do składu Saratan. Hiro jako muzyk koncertowy współpracował również z wokalistką Renatą Przemyk i zespołem Decapitated, w którym grał jako drugi gitarzysta.

W latach 2015-2016 występował w stoner metalowej formacji Corruption. Ponadto, w 2015 roku został członkiem grupy Kat & Roman Kostrzewski, z którym w 2019 roku wydał album Popiór.

Sprzęt:
Gitary elektryczne - Fujigen Standard Elan ( przy mostku przetworniki Bill Lawrence XL500.)
Gitary akustyczne - Richwood G-70-CEVA i nowy nabytek Richwood B-20 (baryton)
Wzmacniacze - Line 6 Flextone II HD i Marshall Valvestate VS100H
Kolumny - Root SC-212
Struny - Ernie Ball
Kable od Fat Cables
Z efektow używam tylko delay, chorus. Wszystko mam we wzmaku, bramkę też.

Do nagrywania PC z interfacem Mackie Big Knob Studio i Cubase 10.
Monitory Resident Audio.

Struny i strój :
Elektryczne 10-52 stroj D standard
Aku 11-52 D standard i 13-56 do barytona H standard.